kovo 31, 2022

Rasa Laurinkevičienė: Atsarginės duomenų kopijos versle – vieni dar nedaro, kiti jau daro

Kas vienija visus verslus, nepaisant jų skirtingo dydžio, skirtingo veiklos pobūdžio? Neabejotinai – duomenys. Ir tikrai nesuklysiu sakydama, kad duomenys yra pagrindinis verslo veiklos aspektas. Šį aspektą įmonės rimtai įvertina tik tuomet, kai duomenys prarandami. O labai dažnai jie prarandami negrįžtamai.

Tokios verslui skaudžiai atsiliepiančios netektys nutinka dėl daugybės priežasčių. Greičiausiai dabar sudėtinga rasti įmonę, kuri vis dar spausdintų informaciją ir turėtų krūvas popierinių dokumentų. Technologijos leidžia svarbius duomenis saugoti lokaliai kompiuteriuose arba serveriuose. Tačiau įranga galiausiai sugenda, o jeigu ne – įvairūs nutikimai „pasirūpina“, kad duomenims grėstų pavojus.

Kompiuteriai gali būti užkrečiami išpirkos reikalaujančiomis programomis ir virusais, nenuspėjami energijos šuoliai gali sugadinti kietuosius diskus ir t.t. Pasaulinė patirtis rodo, kad duomenų praradimas gresia net ir tikriems verslo „milžinams“. Klientų pasitikėjimą ir milijardus lengva prarasti nepagalvojus apie nenumatytas aplinkybes, kaip nutiko gaisro metu pagrindinėje (ir vienintelėje!) „Samsung“ serverinėje. O jei atrodo, kad mūsų regione ganėtinai saugu – užtenka prisiminti vos prieš kelis metus lietaus suniokotas Registrų centro duomenų saugojimo patalpas ir kaip tai sutrikdė sveikatos paslaugų prieinamumą visos šalies gyventojams.

Visų šių situacijų padeda išvengti laiku sukurtos atsarginės duomenų kopijos, kurios apsaugo strategiškai svarbią įmonės informaciją nuo dalinio arba visiško duomenų praradimo. Tokios kopijos dažniausiai yra daromos visiškai atskiroje sistemoje arba neoriginalioje laikmenoje („debesyje“ ar kitame serveryje).

Paprasčiau tariant, atsarginės duomenų kopijos reiškia, kad keliuose skirtinguose įrenginiuose, skirtingose vietose turite kelis skirtingus savo informacijos variantus. Taip pat tai reiškia, kad jokie piktybiški bandymai sunaikinti duomenis, kibernetinės atakos, įrangos gedimai ar paprasčiausios žmogiškos klaidos nekainuos visos įmonės likimo.

Negana to, moderni duomenų valdymo praktika rodo, kad verta pasirūpinti bent keliomis atsarginėmis kopijomis. Tokiu atveju net ir praradus duomenis vienoje sistemoje, juos per kelias minutes bus galima atkurti iš kitos. Jei pasirūpinate keliomis atsarginėmis kopijomis – tikimybė vienu metu prarasti visas duomenų kopijas atrodo tiesiog neįmanoma. Todėl pradėti tinkamai saugoti svarbius savo įmonės duomenis niekada nevėlu.

Užtenka kelių paprastų žingsnių: reguliaraus duomenų atsarginių kopijų kūrimo ir atstatymo testavimo bei tvarkingos duomenų saugojimo politikos.  

Pasiruošę blogiausiam, geriausių rezultatų galite tikėtis net ir pačiais sunkiausiais laikais. Būtent todėl įmonės, suvokiančios duomenų atsarginių kopijų kūrimo svarbą, kaip veiklos tęstinumo ir atkūrimo po nelaimių planavimo komponentą, visada bus priekyje.

Norite pasikonsultuoti dėl moderniausių duomenų saugojimo, atsarginių kopijų saugojimo praktikų, drąsiai kreipkitės.
Rasa Laurinkevičienė, el.p. rasa.laurinkeviciene@bttcloud.com