Technologijų naujovėms neabejingus žmones į vieną vietą suburianti IT konferencija LOGIN 2023 šiemet pritraukė daugiau nei 200 pranešėjų. Tarp jų – daugiau nei dešimties metų profesinę patirtį Cloud‘o srityje turintis Vytenis Sakalas.
Jo pranešime „Kaip patapti vietiniu Cloud‘e? Mitai, klaidingos nuostatos ir realūs sprendimai, padedantys pereiti prie Serverless koncepto“ daugiausia kalbėta apie dažnai klaidingą Cloud paslaugų pasirinkimą, bei iš to atsirandančias kliūtis sėkmingai verslo plėtrai.
Svarbiausi Vytenio pastebėjimai:
Ką realiai reiškia Serverless ir kas tai per paslaugos?
Nepaisant paplitusio klaidingo įsitikinimo, Serverless paslaugos nereiškia, kad iš tiesų jų teikimui nėra nenaudojami jokie serveriai. Kitaip tariant, atsakomybė už serverių valdymą tiesiog atitenka kažkam kitam – o jei konkrečiau, tai Cloud paslaugų teikėjui, pvz., AWS, Microsoft, Google ir kt. Pasitelkdamas picos kaip paslaugos modelį, Vytenis pranešimo metu paaiškino, kaip jūsų atsakomybė už verslo sprendimams naudojamą IT infrastruktūrą bei pastangos, kurias programuotojai turi įdėti kiekvienam pokyčiui ar naujai funkcijai jūsų sistemose, priklauso nuo Cloud paslaugų teikimo modelio ir atitinkamai mažėja keliaujant nuo IaaS iki SaaS.
Norite gaminti picą nuo nulio? Vadinasi, susiduriate su vietinės infrastruktūros klausimais. Jeigu tiesiog užsisakote picą ir nesukate galvos vakarienės reikalais – renkatės vadinamąją Software-as-a-Service paslaugą. Tuo tarpu norintiems gardžios profesionalų pagamintos picos, tačiau tuo pačiu norintiems pasirinkti kitokius skonius, priedus o, galbūt, ir pilno grūdo miltų padą, tinka būtent moderniausios Serverless paslaugos.
Svarbu pripažinti iššūkius
Atvirai pripažindamas Serverless paslaugų galimus iššūkius, Vytenis Sakalas išskyrė tokias rizikas kaip priklausomybė nuo tiekėjo, saugumo klausimai ir keblumai, kylantys sprendžiant trikdžius tarsi per rakto skylutę. Nepaisant to, gaunama nauda visus šiuos trūkumus nusveria – paslaugą pasirinkę naudotojai patiria mažiau išlaidų, džiaugiasi spartesniu programinės įrangos paleidimu į rinką ir programuotojų susitelkimu į kodavimą, o ne į geležinių serverių poliravimą ir pastangas jų veikimo palaikymui.
Serverless paslaugų universalumas
Pranešimo metu Vytenis taip pat pademonstravo Serverless paslaugų praktinį pritaikomumą, pabrėždamas jų pritaikymo galimybes pačiais įvairiausiais atvejais. Pavyzdžiui, pasenusios monolitinėse programinės įrangos sistemose, modernių B2C startuolių ar klasikinio B2B sprendimų programavimo atveju. Pirmuoju – perėjimas prie Cloud aplinkos gali pasirodyti bauginantis, tačiau galiausiai atsiperka padidėjusiu verslo efektyvumu ir lankstumu ateityje.
Moderniems lengviems standartizuotiems sprendimams, kokius dažnai renkasi kurti startuoliai ar kitos pažangios organizacijos, Serverless paslaugos gali padėti sumažinti gyvybiškai įmonės pradžioje svarbias pradines išlaidas ir leisti greitai prisitaikyti plėtros klausimais. Tuo tarpu didelį pastovų krūvį turinčios atlaikyti B2B programinės įrangos atveju Serverless paslaugos gali užtikrinti greitesnį produktų patekimą į rinką ir sklandesnį susitvarkymą su neprognozuojamai kintančiomis apkrovomis.
Svarbiausia – saugumas ir atitiktis
Saugumas Cloud aplinkoje ir rūpestis dėl duomenų privatumo bei atitikties reikalavimams taip pat neturėtų likti paskutinėje vietoje. Cloud evangelistas Vytenis Sakalas priminė, kad išvengti rūpesčių įmanoma renkantis pirmaujančius Cloud paslaugų teikėjus, siūlančius pažangias saugumo priemones. Taip pat svarbu žinoti apie bendros atsakomybės modelį ir jo svarbą saugumo Cloud aplinkoje užtikrinimui.
Užuot Serverless paslaugas matant kaip kažką mitinio ir nesuprantamo, galima jas vertinti kaip stipriąsias ir silpnąsias vietas turintį, tačiau veiksmingą sprendimą programinės įrangos moderniam kūrimui ir valdymui. Organizacijos, kurios šias paslaugas prisitaiko tinkamu metu ir turi aiškų supratimą, kaip kas veikia, gali visapusiškai pagerinti savo sprendimų veikimą ir galutinių klientų pasitenkinimą.