sausio 27, 2021

Donatas Zaveckas: jei Jūsų verslas dar nenaudoja Cloud sprendimų, kažką darote ne taip.

Cloud paslaugų ištakomis laikyčiau elektroninių laiškų siuntimą ir interneto tinklapių talpinimo paslaugą. Šiandien be Cloud sprendimų sunku įsivaizduoti pažangios organizacijos technologijų infrastruktūrą. Pamenu, pirmąjį apskaitos CRM patys į „debesį“ iškėlėme prieš 13 metų. Galimybė pilnai iškelti savo serverinėje dalyje naudojamą infrastruktūrą atsirado prieš dešimtmetį.

Kas šiandien lemia tokį Cloud paslaugų bumą Lietuvoje ir kaip tai atrodo bendrame pasaulio technologijų žemėlapyje.

Cloud bumas

Mano manymu, gigantų dvikova yra esminis faktorius, kodėl Cloud drįstame vadinti bendriniu žodžiu ir praktiškai nebeverčiame jo į lietuvių kalbą.

Tokie technologijų milžinai, kaip Microsoft ir Google už sąlyginai mažus pinigus arba visiškai nemokamai leidžia naudotis programinės įrangos paslaugomis (Microsoft Office, Google softas), tuo pačiu vykdydami plėtrą į Cloud. Genialu, nes dokumentams reikia vietos.

Rinktis milžinių sprendimus šiuolaikinėms organizacijoms apsimoka, nes verslui aktualu – kiek paslauga tvari ir kiek ji kainuoja.

Ar mums reikia Cloud paslaugų?

Tik išimtiniais atvejais įmonių vadovams dar reikia įrodinėti, kad jau seniai neapsimoka investuoti į nuosavus serverius ar jų atnaujinimą, priežiūrą, kai Cloud paslaugos ir sprendimai leidžia naudoti tiek resurso, kiek reikia tuo momentu ir tą resursą akimirksniu valdyti – didinti arba mažinti. Vis svarbesnis darosi ir saugumo elementas. Saugumo Cloud ir Cloud saugumo sprendimai, pasiekiamumas per nuotolį, atsarginių kopijų ir pažangiausių infrastruktūros valdymo praktikų temos – tai, apie ką kalbamės su klientais. Tokie klausimai, kaip „Kas yra Cloud ir kam jo reikia?“ – visiška praeitis.

Dažnai iš įmonių vadovų ir finansų vadovų mes sulaukiame klausimų – o kaip man žinoti, ar mūsų verslui reikalingos Cloud paslaugos. Atsakyti galima tik klausimu: ko nepadarė IT skyrius, kad Jūsų verslas dar nenaudoja Cloud sprendimų. Šiai dienai pažangus verslas nebeklausia, ar jam reikia Cloud paslaugų, o žvalgosi valdomų IT ir Cloud paslaugų tiekėjų.

Tai ką daryti sistemų administratoriui?

Reikia suprasti, kad iš esmės keičiasi sistemų administratorių misija organizacijoje. Tai brangiai apmokamas resursas, kurį reikia saugoti ir motyvuoti. Nors technologijos atveria daug galimybių, esamų sistemų valdymas toks pats nepaprastas – saugumo, pasiekiamumo, infrastruktūros plėtros iššūkiai, naujų sistemų, orientuotų į SaaS modelį naudojimas, visa tai „sys admin“ daržas.

Sistemų administratorius yra organizacijos technologijų infrastuktūros vizionierius, derinantis pažangiausias praktikas ir fizinę infrastruktūrą.

Kaip rinkodaros vadovai samdosi digital agentūrą efektyviam reklamos planavimui, creative komandą turinio kūrimui ar video produkcijos kūrėjus, tam kad reklaminės kampanijos veiktų, taip ir sys adminas: planuoja ir samdo resursus, reikalingus nepertraukiamam, saugiam organizacijos darbui užtikrinti, įvertinant visus saugumo iššūkius.

Pasaulio Cloud žemėlapis ir Lietuva

Kalbant apie Cloud paslaugų žemėlapį, vieni iš lyderių – skandinavai diktavo tendencijas tokiems rinkos lyderiams kaip AWS ir Microsoft, kurie taikė savo paslaugas ir infrastruktūrą prie Šiaurės šalių poreikių.

Lietuva ir Baltijos šalys šiuo atveju yra visiškas Europos pakraštys, mes neturime nei vieno tarptautinio paslaugų tiekėjo fizinės lokacijos Baltijos regione, nes rinka mikroskopinė.

Jeigu pažvelgtume į Vokietiją ar Prancūziją, tai vokiečiai, matyt dėl savo konservatyvumo, plaukia pasroviui, keista pozicija Prancūzijos Dar keistesnė situacija su Lenkija ir Latvija, kurios tikrai neturėtų būti taip toli nuo mūsų.

Cloud paslaugos tikrai galėtų išskirti Lietuvą Europos žemėlapyje, nes turime talentingų, Sistemų administratoriaus kompetencijas turinčių žmonių. Jų nedaug, bet jų yra.

Mes neturime iškasenų, bet turime protingų arba greitai besimokančių žmonių, dabar laikas apie tai galvoti, kaip universitetuose paruošti reikalingas kompetencijas turinčią kartą.  Dar labiau pasistengti kad nors vienas Cloud paslaugų tiekėjas pasirinktų Lietuvą kaip duomenų centrų lokaciją. Cloud paslaugų vartojimas augs geometrine progresija, Lietuva stipriai vėluoja, ir turėtume visų pastangomis taisyti šitą klaidą.

Cloud paslaugų vartojimas

Bendram supratimui – per pastaruosius keletą metų Cloud paslaugų vartojimas labiausiai augo gamybos sektoriuje, čia juntamos didžiausios investicijos. Būtent gamybos linijų modernizavimo procese Cloud paslaugų vartojimas praktiškai neišvengiamas.

Nuosavas IT skyrius, su nuosavais serveriais ir nuosavais Cloud sprendimais – brangus malonumas.
XXI-ojo amžiaus verslas, o vidutinis ir smulkus – be išimties, renkasi valdomų IT ir Cloud paslaugų tiekėjų sprendimus. O Lietuvoje jau galima rinktis.

Komentaro ištraukos publikuotos VŽ.lt. Norite pasitarti – drąsiai paraškyte asmeniškai donatas.zaveckas@bttcloud.com