Pirmasis palydovų gamintojas Lietuvoje „NanoAvionics“ – jau ryškus vardas pasaulio kosmoso industrijų žemėlapyje.
Šią vasarą kontraktą su NASA pasirašę pirmojo lietuviško palydovo kūrėjai per šešerius veiklos metus jau dalyvavo dešimtyse palydovų misijų, bendrovė paaugo daugiau nei dešimt kartų ir neslepia ambicijos per artimiausią laikmetį paaugti dar tiek pat, plėstis tiek Europoje, tiek JAV.
Neseniai pranešta, kad mažuosius palydovus gaminanti „NanoAvionics“, kartu su vokiečių kompanija „Exolaunch“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, pagal kurį du lietuvių pagaminti CubeSAT tipo palydovai bus integruoti į kompanijos SpaceX Falcon 9 raketas-nešėjas bei jau šių metų gruodį paleisti į Žemės orbitą.
Pasak bendrovės plėtros vadovo Tomo Tylos Viskonto, pagrindinis tikslas – gaminti ir į kosmosą leisti ne tik pavienius palydovus, tačiau ir vadinamuosius palydovų spiečius.
Palydovų projektavimas ir gamyba reikalauja specialių technologinių resursų, todėl NanoAvionics renkasi Lenovo prekės ženklo kompiuterius – vadinamuosius workstation (liet. darbo stotis), bei gi, Lenovo monitorius.
Kosmoso užkariautojai iš Lietuvos naudoja dviejų rūšių workstation. Mobiliosios darbo stotys dažniausiai naudojamos palydovų projektavimui, tuomet darbuotojai gali dirbti tiek biure, tiek už jo ribų.
Palydovų modeliavimui ir simuliacijoms naudojami stacionarūs worsktation su quadro serijos NVidia vaizdo plokštėmis ir bent 64 GB. darbinės atminties.
„Modeliuojant palydovus būtent kompiuteriu mes bandome apskaičiuoti sąlygas, kurios palydovą supa orbitoje. Tokiems skaičiavimams reikia labai nemažai procesoriaus darbinės atminties ir vaizdo plokštės pajėgumų“, sako Tomas Tyla Viskontas.
Neatsiejama NanoAvionics technologijų infrastruktūros dalis yra ir QHD raiškos Lenovo T klasės monitoriai, kurie praverčia ne tik kasdieniuose projektavimo darbuose, tačiau ir dirbant su dokumentais. Palydovų versle dokumentacija ne mažiau svarbi, negu pats projektavimas.
„Tai, kad aukštųjų technologijų bendrovės, garsinančios Lietuvos vardą visame pasaulyje, renkasi Lenovo – milžiniškas įvertinimas tiek čia, lokaliai, tiek pasauliniu mastu“, sako Adas Liubancas, Lenovo verslui skirtos įrangos pardavimų vadovas Baltijos šalims. Pasak jo, tokį pasirinkimą lemia keletas faktorių.
Lenovo ThinkPad (ThinkPad – Lenovo kompiuterių serija verslui) rinkoje gerai žinomi dėl savo patikimumo. Šie kompiuteriai gamybos metu testuojami laikantis 12 armijos standartų, jie atlaiko temperatūros svyravimus, yra atsparesni drėgmei, vibracijoms, mechaniniams šokams.
„Ištestavę įrangą sudėtingomis sąlygomis mes galime užtikrinti, kad jinai bus patikima ir padės vartotojui atlikti visas jo užduotis“, sako A. Liubancas.
Kitas lemiamas faktorius yra vadinamasis Lenovo Performance Tuner – specializuota programinė įranga Lenovo workstation/darbinėms stotims, optimizuojanti kompiuterio darbą pagal tai, ką dažniausiai naudoja vartotojas, tuomet sistema paskirsto resursus taip, kad darbas būtų produktyvesnis.
Kalbant apie darbo vietą – Lenovo vis daugiau investuoja į komfortą ir patogumą. Darbo vieta naudojant USB-C monitorius yra ateities sprendimas. Tai geresnė QHD rezoliucija ir visos funkcijos: duomenų ir vaizdo perdavimas, įrenginio krovimas – viename. Daisy chain funkcionalumas užtikrina galimybę sujungti iki keturių monitorių vienu metu.
NanoAvionics IT infrastruktūrą valdo ir prižiūri, bei įranga tiekia Lenovo Platinum partneris BTT Group, turintis specialią, aukščiausią kompetenciją liudijančią, Workstation Expert kvalifikaciją.