gegužės 08, 2018

„DigiState“ ir „BTT Group“ Vilniuje kuria „LoRa“ tinklą

„BTT Group“ renginyje „International IT Projects & Trade Conference“ dalyvavęs Simonas Bestemanas, Nyderlandų interneto paslaugų tiekėjų ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „ISPConnect“ direktorius, davė interviu „Verslo Žinios“ korespondentams. Simonas papasakojo apie Nyderlandų ir Lietuvos bendradarbiavimą bei pristatė bendrą Nyderlandų ir Lietuvos (BTT Group ir Digistate) projektą – „Lora“ tinklą.

Olandai su BTT Group Vilniuje diegia daiktų interneto tinklą  („Verslo Žinios“ straipsnis, 2016.11.14.)

Nyderlandų kompanijos domisi investicijų ir bendradarbiavimo galimybėmis Lietuvoje, sako Simonas Bestemanas, neseniai Lietuvoje viešėjęs Nyderlandų interneto paslaugų tiekėjų ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „ISPConnect“ direktorius.

„Be abejo, Nyderlandų įmonės domisi galimybėmis Lietuvoje. Todėl čia ir esu. Jau kalbėjau su „Investuok Lietuvoje“ ir „Infobalt“ atstovais, Nyderlandų ambasadoriumi Lietuvoje ir kitais. Šiuo metu Vilniuje jau vykdomas vienas bendras Nyderlandų ir Lietuvos įmonių projektas – „DigiState“ kartu su UAB „BTT Group“ Vilniuje kuria „LoRa“ tinklą. Bet ieškome ir daugiau galimybių bendradarbiauti“, – pasakoja p. Bestemanas.

Minėtos kompanijos Lietuvoje steigia bendrą įmonę, kuri Vilniuje diegs ir plėtos vadinamąjį „LoRa“ ryšio tinklą, skirtą daiktų internetui. Vilniuje jį planuojama paleisti kitų metų balandį.

„LoRa“ – tai žemesnėje nei 1 GHz dažnių juostoje veikiantis didelės aprėpties ir mažos duomenų spartos (nuo 0.3 kbps iki 50 kbps) belaidžio ryšio tinklas, iš prijungtų prie jo įrenginių reikalaujantis itin mažų energijos sąnaudų.

Teigiama, kad toks ryšio tinklas yra itin svarbus sujungiant įvairius daiktų interneto objektus, nes daugelis jų negalėtų prisijungti prie įprasto namų ar darbovietės belaidžio interneto tinklo.

Tinklas jau veikia

„Didelę dalį daiktų interneto objektų – visokius jutiklius, kameras ir kitus iš esmės galima būtų prijungti ir prie įprasto mobiliojo ryšio tinklo. Tačiau veikiausiai tektų derinti dažnių ir ryšio kanalų klausimus. Be to, tai pareikalautų didelių energijos sąnaudų. Todėl jutikliams ir kitiems nedideliems prietaisams, kurie paprastai energijos gauna iš baterijų, toks sprendimas netinka. „LoRa“ sukurtas taip, kad reikalautų itin mažų energijos sąnaudų, todėl daugelis įprastų jutiklių, su standartinėmis baterijomis gali nepertraukiamai, nekeičiant baterijų, veikti iki 10 metų“, – aiškina Donatas Zaveckas, UAB „BTT Group“ generalinis direktorius.

Nyderlandai – pirmoji šalis pasaulyje, paleidusi „LoRa“ tinklą nacionaliniu mastu. Pernai jis pradėjo veikti Roterdame (didžiausiame šalies uostamiestyje) ir Hagoje, o nuo šių metų liepos veikia visoje šalyje.

„Roterdame šiukšliavežiai važiuoja tuštinti konteinerių tik tuomet, kai jie pripildomi ir apie tai patys įmonėms praneša. Gal ir Lietuvoje kada nors taip bus“, – vaizdžiai „LoRa“ tinklo naudą pristato BTT vadovas.

„Olandai šiam bendram projektui suteikė savo žinias ir programinę įrangą, kuri yra bene vienas brangiausių projekto elementų, o mes dirbame kaip pardavėjai ir integruotojai – ieškome potencialių tokio tinklo galutinių vartotojų, žiūrime, kur geriausia atkurti ryšio bokštus ir t. t.“, – tęsia p. Zaveckas.

Duomenų verslas

Vilniuje vykusioje „BTT Group“ organizuotoje IT projektų ir prekybos konferencijoje dalyvavęs p. Bestemanas kol kas nedetalizuoja, koks bendradarbiavimas turimas galvoje.

Tačiau tai veikiausiai bus veiklos, susijusios su debesų kompiuterija, duomenų perdavimu, apdorojimu ar kaupimu, mat tai svarbiausios verslo sritys „ISPConnect“ asociacijos nariams.

Šias sritis p. Bestemanas akcentavo ir pokalbio su VŽ metu. Pasak svečio, Nyderlanduose yra apie 1.500 interneto prieglobos (angl. hosting) ir kitų interneto paslaugų tiekėjų. Tiesa, tik apie 250–300 iš jų turi daugiau nei 50 darbuotojų. Vien Amsterdame ir jo priemiesčiuose yra 200 duomenų centrų.

Nyderlandų informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje dirba apie 140.000 žmonių. Sektorių metinė apyvarta siekia apie 10 mlrd. Eur ir kasmet ūgteli apie 10%. IRT įmonių asociacijos „Infobalt“ duomenimis, panašiu tempu auga ir Lietuvos IRT sektorius, bet jo pajamos tesiekia 1,5 mlrd. Eur (tokią apyvartą sektoriaus įmonės pasiekė pernai).

Olandus taip pat gali dominti ir bendri projektai su Lietuvos įmonėmis arba galimybė pirkti aptarnavimo bei priežiūros paslaugas iš Lietuvos, mat čia specialistų paslaugos maždaug perpus pigesnės nei Nyderlanduose.

Didelis atlyginimų skirtumas

Vidutinė tinko inžinieriaus alga Nyderlanduose siekia apie 40.000–45.000 Eur. per metus (Lietuvoje – apie 24.000 Eur per metus). Vyresniojo tinklo inžinieriaus atlyginimas Nyderlanduose siekia 70.000–80.000 Eur per metus, JAVA programuotojo – apie 35.000–40.000 Eur per metus. o vyresniojo JAVA programuotojo – apie 80.000 Eur per metus.

Rinkoje taip pat kartais užsimenama, kad Nyderlandų verslas Lietuva domisi kaip vartais į Rusiją ir kitas Rytų šalis. Tačiau p. Bestemanas tai kategoriškai neigia. Esą jei jau norim Lietuvą laikyti vartais, tai tikrai ne į Rusiją, o į Skandinavijos šalis.

„Lietuvoje yra gera infrastruktūra, stabili geopolitinė padėtis ir geri specialistai, o kainų lygis čia gerokai mažesnis nei pas mus ir daugelyje kitų šalių. Be to, man labai patinka kaip valdžia ir organizacijos, tokios kaip „Investuok Lietuvoje“, pasitinka potencialius investuotojus“, – tikina „ISP Connect“ vadovas.